Czy można produkować dekoracje do wnętrz zgodnie z najnowszymi trendami, a jednocześnie w duchu less waste?

Produkcja tekstyliów uznawana jest za jeden z bardziej szkodliwych dla środowiska sektorów przemysłu na świecie. Dotychczas branża wnętrzarska przyzwyczaiła nas do szybko zmieniających się trendów. Kupowaliśmy dodatki,  a za jakiś czas zastępowaliśmy je nowymi, bo poprzednie wyszły już  z mody. W ten sposób powstawało bardzo dużo „śmieci” w postaci niechcianych już dekoracji, a także odpadu poprodukcyjnego. Dodatkowo przy produkcji tekstyliów zużywana jest bardzo duża ilość wody oraz barwniki, które często mają szkodliwy wpływ na środowisko. Jak temu zaradzić? Czy można produkować dekoracje do wnętrz zgodnie z najnowszymi trendami, a jednocześnie w duchu less waste?

Ekologiczne dodatki do domu to nie tylko wyraz szacunku dla naszej planety, ale także trend, który na stałe zagościł w branży wnętrzarskiej i szeroko rozumianym designie. Podczas tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days 6-14 lipca, w którym braliśmy udział, wiele tematów i prelekcji dotyczyło zagadnienia circular economy, less waste i świadomego projektowania. Cały czas się dokształcamy i chcemy, by nasze dodatki były nie tylko stylowe, ale także dobre dla środowiska. Od początku powstania Designomanii nasze dekoracje szyjemy lokalnie, teraz postanowiliśmy pójść o krok dalej.

Szara, kwadratowa poduszka dekoracyjna z żółtym półokręgiem oraz pomarańczowo, granatowym trójkątem.
Szara poduszka ozdobna na której znajdują się dwa żółte półokręgi oraz kwadrat o ciekawej strukturze.
Szara poduszka dekoracyjna z dwoma bordowymi półkolami, na które nachodzi niebisko-granatowy, zaokrąglony kwadrat.
Nowoczesny salon z czerwoną sofą, na której znajdują się ekologiczne dodatki do wnętrz oraz wiszący nad nią tryptyk.

Poduszki z naszej najnowszej kolekcji „Kwadratura Koła” utrzymane całkowicie w duchu less waste. Uszyte z odpadu poprodukcyjnego przeznaczonego do utylizacji – skrawków materiałów. Zdjęcie pochodzi z hotelu Inx Design Hotel w Krakowie.

Nasza najnowsza kolekcja „Kwadratura Koła” powstała w duchu less waste. Przy jej tworzeniu kierowaliśmy się zasadą trzech R, czyli REDUCE – REUSE – RECYCLE (po polsku: ogranicz, użyj ponownie, recykluj).  Poduszki zostały uszyte w lokalnym zakładzie krawieckim zgodnie z aktualnymi trendami zrównoważonego rozwoju, poszanowaniem środowiska i wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do utylizacji – odpadu poprodukcyjnego, czyli skrawków materiałów po innych poduszkach. Zależy nam na tym, by produkcja naszych poduszek miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, a oprócz tego wspierała lokalnych przedsiębiorców – grafików i szwalnie.

Leżące na stole ekologiczne dodatki do wnętrz oraz czasopismo, w którym znajdują się zdjęcia i opis kolekcji Kwadratura Koła.

Zdjęcia kolekcji „Kwadratura Koła” znalazły się w jubileuszowym wydaniu magazynu Label. 

To co wyróżnia nasze poduszki na tle ich nie ekologicznych odpowiedników to unikatowy design. Kolekcja została zaprojektowana przez studentów wzornictwa jednej z krakowskich uczelni i w całości utrzymana w stylistyce Bauhaus.  Szkoła Buahaus to jedna z najbardziej wpływowych szkół projektowania, sztuki i rzemiosła. W tym roku obchodzi swoje stulecie i ponownie wkrada się do wnętrz! Wpisuje się idealnie w nowoczesne wnętrza podkreślając ich styl, a klasycznym dodaje industrialnego charakteru. 

Nowoczesne wnętrze ze stolikami oraz fotelami na których znajdują się ekologiczne poduszki z kolekcji Kwadratura Koła.

Nasze poduszki w hotelu Inx Design Hotel w Krakowie. Stylistyka Bauhaus wpisze się idealnie we wnętrza utrzymane w stonowanych, jak i wyrazistych kolorach.          

W DesignOmanii udowadniamy, że ekologiczne dodatki to modny i ponadczasowy akcent!